Committees

Admission Cell

1. Dr. Mamta Tanwar

2. Dr. Manjul Inda

3. Dr. Rekha Gopaliya

4. Dr. Seema Gupta

5. Dr. Sapna Gupta

6. Dr. Harshna Agarwal

7. Ms. Shailja Minocha

8. Dr. Ritu Mehra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Admission (Arts)

B.A. Part I

1. Dr. Mamta Tanwar
2. Dr. Manjul Inda

B.A. Part II

1. Dr. Neelam Rana
2. Dr. Suman Kanwar
3. Dr. Monika Sharma
4. Dr. Kirti Sharma ( Political Science)
5. Dr. Kavita Bhardwaj

B.A. Part III

1. Dr. Namita Chauhan
2. Dr. Prabha Jain
3. Dr. Abhilasha Chaudhary
4. Dr. Asmita Ratnawat

 

 

 

 

 

 

 

 

Admission (Commerce)

B.Com Part I

1. Dr. Sapna Gupta
2. Dr. Harshna Agarwal

B.Com Part II

1. Dr. Vineeta Shekhawat (EAFM)
2. Mrs. Ritu Vaish
3. Mrs. Rupali Agarwal

B.Com Part III

1. Dr. Suman Kothari
2. Dr. Swati Sharma
3. Dr. Vinita Shekhawat (ABS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Admission (P.G)

M.Com

1. Dr. Harshna Agarwal
2. Dr. Richa Chauhan

Political Science

1. Dr. Kusum Vati
2. Dr. Suman Naruka

English

1. Dr. Meenakshi Rathore

Public Administration

1. Dr. Pratibha Singh
2. Dr. Niharika Rathore

Sanskrit

1. Dr. Rachna Singh

Geography

1. Dr. Anita Singh
2. Mrs. Santosh kanwar

Psychology

1. Dr. Dimple Shekhawat

Admission (Science)

B. Sc. Part I

1. Dr. Seema Gupta
2. Dr. Rekha Gopalia

B. Sc. Part II

1. Dr. Meenakshi Tiwari
2. Ms. Vandana Sahu

B. Sc. Part III

1. Ms. Harsha Chauhan
2. Ms. Himmat

 

 

 

 

Admission Record

1. Puran Singh

2. Sh. Ram Singh

3. Ms. Krishna Kanwar

4. Ms. Jyoti Kanwar

5. Dr. Rachna Singh

6. Dr. Arvind Rathore

7. Ms. Santosh Kanwar

8. Dr. Indu Kanwar

9. Dr. Vineeta Shekhawat (ABST)

10. Dr. Richa Chauhan

11. Ms. Nidhi Sharma (Physics)

12. Ms. Himmat Kanwar

13. Ms. Nidhi Sharma( Maths)

14. Dr. Suman Kothari

Alumni Association

1. Ms. Bharti Singh (Co-Ordinator)

2. Ms. Rupali Agarwal

3. Ms. Kavita Shekhawat

4. Ms. Govind Kanwar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arts Club

1. Dr. Ghanshyam Jadaun (Co-ordinator)

2. Dr. Rachna Singh

3. Dr. Pratibha Singh

4. Dr. Arvind Rathore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Career Counselling Cell

1. Dr. Rama Kanwar (Co - Ordinator )

2. Dr. Meenakshi Rathore

3. Dr. Harshna Agarwal

4. Dr. Smita Tanwar

5. Dr. Manju Singh

 

Commerce Club

1. Dr. Vinita Shekhawat (Co -ordinator)

2. Dr. Richa Chauhan

3. Dr. Swati Sharma

 

 

 

Creative Club

1. Dr. Suman Kothari (Co-ordinator)

2. Dr. Swati Sharma

3. Dr. Vinita Shekhawat (ABST)

4. Dr. Richa Chauhan

 

 

Cultural Committee

1. Dr. Ritu Mehra (Co -ordinator)

2. Dr. Mamta Tanwar

3. Dr. Niharika Rathore

4. Ms. Jyoti Palawat

5. Dr. Manjul Inda

6. Dr. Harshna Agarwal

Discipline Committee

1. Dr. Mamta Tanwar (Co-ordinator)

2. Dr. Neelam Rana

3. Dr. Pratibha Singh

4. Dr. Niharika Rathore

5. Dr. Manju Singh

6. Dr. Suman Naruka

7. Dr. Suman Kanwar

8. Dr. Abhilasha Chaudhary

9. Ms. Kavita Shekhawat

Education Club

1. Dr. Smita Tanwar

2. Dr. Om Kanwar

3. Dr. Swati Singh

 

 

 

 

 

 

Examination Committee

1. Dr. Rama Kanwar

2. Dr. Ritu Mehra

3. Bharti Singh

4. Mamta Tanwar

5. Kusum Vati

6. Niharika Rathore

7. Ms. Shailja Minocha

 

 

Girls' Hostel Grievance Redressal Cell

1. Dr. Rama Kanwar (Chief Warden)

2. Ms. Sonu Kanwar (Warden)

 

 

 

 

 

 

 

Green Audit

1. Dr. Anita Singh

2. Ms. Santosh Kanwar

3. Dr. Indu Kanwar

4. Mrs. Neha Shekhawat

5. Dr. Meenakshi Tiwari

6. Ms. Himanshi Shekhawat

Green Club

1. Ms. Bharti Singh (Co-Ordinator)

2. Ms. Rupali Agarwal

3. Ms. Neha

4. Ms. Santosh Kanwar

 

 

Grievance

1. Dr. Kusumwati

2. Dr. Tanu Singhal

3. Dr. Dimple Shekhawat

4. Ms. Rupali Bohra

 

 

Guidence & Counselling

1. Dr. Ritu Mehra (Co-ordinator)

2. Dr. Rekha Gopaliya

3. Dr. Harshna Agarwal

4. Dr. Monika Sharma

5. Ms. Deep kanwar

 

Health and Hygiene Awareness

1. Ms. Shaija Minocha (Co-Ordinator)

2. Dr. Tanu Singhal

3. Dr. Kirti Sharma

4. Ms. Nikku Shekhawat

 

 

 

 

IQAC Committee

1. Dr. Meena Rathore (Chairperson / Principal)

2. Dr. Ritu Mehra (Director)

3. Dr. Mamta Tanwar

4. Dr. Rekha Gopaliya

5. Dr. Seema Gupta

6. Dr. Prabha Jain

7. Dr. Harshn Agarwal

8. Ms. Bharti Singh

Library Advisory

1. Dr. Mamta Tanwar (Co-ordinator)

2. Dr. Namita Chauhan

3. Ms. Seema Gupta

4. Dr. Sapna Gupta

 

 

 

 

Literary Committee

1. Dr. Meenakshi Rathore (Co-ordinator, English)

2. Dr. Namita Chauhan (Co-ordinator, Hindi)

3. Dr. Rachna Singh  (Co-ordinator, Sanskrit)

4. Dr. Suman Kanwar 

5. Dr. Abhilasha Choudhary 

6. Ms. Shalini

7. Dr. Vandana Pathak 

 

Placement Cell

1. Dr. Suman Naruka (Co-ordinator)

2. Dr. Suman Kanwar

3. Dr. Abhilasha Chaudhary

4. Dr. Asmita Ratnawat

5. Dr. Swati Sharma

6. Dr. Saroj Kumari (Maths)

Press and Reporting

1. Dr. Namita Chouhan (Co-ordinator)

2. Dr. Sukina Purohit

3. Dr. Vandana Pathak

4. Ms. Deep Kanwar

Publication

1. Dr. Ritu Mehra (Co-ordinator)

2. Dr. Mamta Tanwar

3. Dr. Meenakshi Rathore

4. Dr. Namita Chauhan

5. Dr. Harshna Agarwal

6. Dr. Kirti Sharma (Pol. Sc.)

Result Record and Calculation

1. Sh. Puran Singh

2. Sh. Ram Singh

3. Ms. Krishna Kanwar

4. Ms. Jyoti Kanwar

5. Dr. Kirti Sharma (Home Science)

6. Dr. Asmita Ratnawat

7. Dr. Indu Kanwar

8. Dr. Kavita Bharadwaj

9. Ms. Santosh Kanwar

10. Dr. Vinita Shekhawat (EAFM)

11. Ms. Ritu Vaish

12. Dr. Saroj Kumari

13. Ms. Meenakshi Tiwari

14. Ms. Harsha Chauhan

15. Ms. Nidhi Sharma (Maths)

16. Ms. Himanshi

17. Dr. Suman Kothari

 

 

 

 

 

Result Record Committee

1. Dr. Kirti Sharma (Home Sc.) (Co-ordinator)

2. Dr. Vinita Shekhawat (EAFM)

3. Dr. Saroj Kumari

Science Club

1. Dr. Rekha Gopaliya (Co-Ordinator)

2. Dr. Seema Gupta

3. Ms. Himmat

4. Ms. Khushboo

5. Ms. Himanshi

Sports (Internal and External)

1. Ms. Kavita Shekhawat (Co-Ordinator)

2. Ms. Naveen Singh

Student Record

1. Dr. Suman Kothari (Co-Ordinator)

2. Ms. Nidhi Sharma

3. Ms. Indu Kanwar

4. Dr. Suman Kothari

Students Grievance Redressal Cell

1. Dr. Rama Kanwar (Co-ordinator)

2. Dr. Kusum Vati

3. Dr. Dimple Singh Tanwar

4. Dr. Tanu Singhal

5. Ms. Rupali Bohara

Time Table

1. Dr. Rama Kanwar (Co-ordinator)

2. Dr. Kusum Vati

3. Dr. Meenakshi Rathore

4. Dr. Sapna Gupta

5. Dr. Rekha Gopaliya

6. Ms. Shailja Minocha

Tours and Programs

1. Dr. Prabha Jain ( Co-ordinator)

2. Dr. Vinita Shekhawat ( EAFM)

3. Ms. Ritu Vaish

4. Ms. Nidhi Sharma

5. Ms. Harsha Chauhan

6. Ms. Meenakshi Tiwari

Women Cell

1. Dr. Dimple Singh (Co-ordinator)

2. Dr. Anita Singh

3. Dr. Monika Sharma

 

 

 

 

Workshop/Eminent Persons/Lectures

1. Dr. Ritu Mehra (Co-ordinator)

2. Dr. Niharika Rathore

3. Ms. Jyoti Palawat

4. Dr. Prabha Jain

5. Dr. Neealm Rana

6. Dr. Harshna Agarwal

7. Dr. Kirti Sharma (Pol. Sc.)

Year Planning

1. Dr. Ritu Mehra (Co-ordinator)

2. Dr. Mamta Tanwar

3. Dr. Rekha Gopaliya.

4. Dr. Harshna Agarwal

5. Dr. Namita Chauhan